عید فطر در کشورها و فرهنگها

آشنایی با سنت برگزاری جشن عید سعید فطر در ایران

عید فطر نیز چونان دیگر مناسک و اعیاد اسلامی با فرهنگ و آداب و رسوم ایرانیان در پهنه این سرزمین گره خورده است.

به همین دلیل در هر گوشه‌ای از این آب و خاک می‌توان مراسم ویژه این روز را به مشاهده نشست؛ مراسمی که ریشه در باورهای مردم این دیار نسبت به این جشن اسلامی دارد. عیدفطر برای همه ایرانیان بدرقه‌ای است بر‌ماه مبارک رمضان. با اینکه نماز روز عیدفطر واجب نیست اما در صبح روز عیدفطر در همه روستاها و شهرهای ایران این نماز برگزار می‌شود و همه غسل کرده و جامه‌نو پوشیده در این نماز شرکت می‌کنند.

پس از نماز مومنان به دید و بازدید یکدیگر می‌روند و فرارسیدن جشن بندگی را به یکدیگر تبریک می‌گویند. در این میان در برخی از شهرها و روستاهای ایران شیرینی‌ها و خوراکی‌های ویژه این روز را تدارک می‌بینند. با مصوبه مجلس و تأیید شورای نگهبان از سال 91 تعطیلات عیدفطر در ایران نیز دو روز شده است.

 

آشنایی با سنت برگزاری جشن عید سعید فطر در افغانستان


در شهرهای افغانستان شیعیان و سنی‌ها مراسم عیدفطر را مانند یکدیگر برگزار می‌کنند ولی مراسم شیعیان روستایی اندکی متفاوت است.

 در شهرهای افغانستان، شب‌عید کودکان و نوجوانان دست‌های خود را حنا می‌بندند و صبح روز عید، همه اعضای خانواده استحمام کرده، لباس‌های نویی را که روزهای پیش خریداری کرده‌اند، می‌پوشند و خود را برای عبادت و دید و بازدیدهای عید آماده می‌کنند. اعضای خانواده عید را به همدیگر تبریک می‌گویند و کودکان از بزرگ‌ترهای خانواده عیدی دریافت می‌کنند.

در تعطیلات عید فطر دید و بازدید‌ها به‌گونه‌ای است که وقتی کسی به خانه دیگری رفت، دیگری نیز باید به خانه او برود و اگر چنین نکند عمل او بی‌احترامی به شخص مقابل پنداشته خواهد شد. تنها کسانی که از موقعیت اجتماعی بسیار بالایی برخوردارند- مانند علمای طراز اول، افراد بزرگ و مسن خانواده- به خانه‌های دیگران نمی‌روند و تنها از مهمانان پذیرایی می‌کنند. در افغانستان به یمن فرارسیدن عید فطر سه‌روز تعطیلات برقرار است.

 

آشنایی با سنت برگزاری جشن عید سعید فطر در هندوستان

مسلمانان کشور هندوستان نیز در روز عید فطر آداب ویژه‌ای دارند.

 پس از نماز، بزرگ‌ترین فرد خانواده در منزل به انتظار اقوام و آشنایان می‌ماند و برای پذیرایی از آنها، غذای عید فطر تهیه می‌کند. کوچک‌ترها با حلقه‌های گل به دیدار ریش‌سفید خانواده می‌روند و ظهر عید فطر را با هم می‌گذرانند. در این روز، موسیقی سنتی هندی در کوچه و بازار نواخته می‌شود و مردم لباس‌های نو به تن می‌کنند.

در حقیقت نمایش نمادهای سنت و فرهنگ اصیل هندی، بخشی از جشن عید فطر را به‌خود اختصاص می‌دهد؛ به‌طوری که بدون آن، عید مفهومی ندارد و با آن، رنگ و بوی دیگری می‌گیرد. از این‌رو جشن عیدفطر، در میان مسلمانان هندی به‌دلیل سبک خاص فرهنگی‌‌ای که دارند، اندکی متفاوت است.

 

آشنایی با سنت برگزاری جشن عید سعید فطر در عراق

در عراق پس از برگزاری نماز در روز عیدفطر، بزرگ‌تر‌ها به کودکان عیدی می‌دهند.

عراقی‌ها به این مبلغ اهدایی عیدیه می‌گویند. بازار دید و بازدیدها در ایام تعطیلات مناسبتی این عید در عراق نیز داغ است. از خوراکی‌های متمایز عراقی‌ها در روز عیدفطر نوعی شیرینی به نام کلیجه است که از ترکیب آرد، روغن، شکر، برخی آجیل‌ها، خرما و کنجد در قالب‌های کوچک (تقریبا به اندازه گردو) طبخ می‌شود. عراقی‌ها در ایام عید به زیارت اهل قبور می‌روند، بر مقبره‌ها شمع روشن می‌کنند و قرآن می‌خوانند.

 

آشنایی با سنت برگزاری جشن عید سعید فطر در پاکستان

مسلمانان پاکستان روز عید را با اقامه نماز عید فطر آغاز می‌کنند و سپس به دیدار بزرگان خانواده می‌روند.

جشن اصلی عید در پاکستان، از ظهر این روز شروع می‌شود. مردان به فرزندان و همسر خود عیدی می‌دهند و زنان با تهیه غذاهای خاص و ویژه خرمای شیرین‌شده به استقبال این روز می‌روند و همه اعضای خانواده با هم هنگام صرف ناهار، روز عید را جشن می‌گیرند. تعطیلات عید فطر در پاکستان سه روز است.

 

آشنایی با سنت برگزاری جشن عید سعید فطر در مالزی

عید فطر در این کشور به هری رایا معروف است. جشن هری رایا، همزمان با لحظه رؤیت هلال‌ماه شوال آغاز می‌شود.

مسلمانان مالزی، صبح روز عید، اول وقت برای نماز هری رایا به مساجد می‌روند. آنها سپس با حلقه‌های گل، به مزار عزیزان از دست رفته خود و سپس به دیدن بزرگان خانواده می‌روند. همچنین با پخت غذاهای مخصوص، آن را به‌عنوان خیرات در کوچه‌ها و معابر، میان دیگران تقسیم می‌کنند. ازجمله رسوم عید فطر در کشور مالزی شرکت در مهمانی ویژه عید فطر مقامات دولتی و محلی است.

این مهمانی که به آن خانه باز نیز می‌گویند به‌عنوان یک سنت و فرهنگ دیرینه همه ساله در روزهای پس از عید فطر برگزار می‌شود. در این مهمانی‌ که معمولا از صبح تا غروب طول می‌کشد از تمامی مهمانان به‌طور مستمر پذیرایی می‌شود و هیچگونه محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

در روز عید فطر، دانشگاه‌ها و مدارس مالزی یک‌هفته و ادارات و مؤسسه‌های دولتی دو روز تعطیل هستند.

 

آشنایی با سنت برگزاری جشن عید سعید فطر در اندونزی

مردم اندونزی با برگزاری مراسمی به نام حلال‌به‌حلال به معنی روز مصالحه و آشتی که در مساجد برگزار می‌شود به استقبال عید فطر می‌روند.

در شب عید مسلمانان اندونزی به کوچه و خیابان‏ها می‌روند و ندای‌ الله اکبر سر می‏دهند و با زدن طبل و نواختن موسیقی رسیدن عید فطر را اعلام کرده و به یکدیگر تبریک می‏گویند.

ارسال کارت تبریک به آشنایان در ایام عیدفطر نیز یکی دیگر از مرسومات عیدفطر در اندونزی است. از رسوم جالب در اندونزی در زمان عید فطر بازگشت بیشتر اندونزیایی‌هایی خارج‌نشین به کشورشان است. در اندونزی سه‌روز پیش و دو روز پس از عید فطر تعطیل رسمی است.

 

آشنایی با سنت برگزاری جشن عید سعید فطر در عربستان سعودی

در عربستان که مهبط دین اسلام است صبح روز عیدفطر، مردم با لباس‌های نو برای اقامه نماز به مسجد می‌روند.

آنها سپس به ملاقات اقوام و آشنایان خود رفته و صله‌رحم را به‌جا می‌آورند. در این عید مردم تدارک جشن‌های عیدانه می‌بینند. این جشن‌ها نیاز به امکانات خاصی دارند و با بازی‌های خاص کودکان شروع می‌شوند.

این بازی‌ها میراث گذشتگان و بازی‌های سنتی هستند که مظاهر و نشانه‌های خود را تا‌کنون حفظ کرده‌اند. این بازی‌ها از روز بیست‌و‌هشتم ‌ماه مبارک رمضان شروع شده و تا ششم یا هفتم شوال ادامه می‌یابند. عربستان در سال1389 به مناسبت عید فطر 16روز را تعطیل اعلام کرد که این ایام نسبت به سال ماقبل آن شش روز بیشتر بود.

 

آشنایی با سنت برگزاری جشن عید سعید فطر در امارات متحده

عید فطر و قربان از بزرگترین‌اعیاد مردم امارات عربی متحده ودیگر ساکنان مسلمان این کشور محسوب می‌شود.

مسلمانان مقیم امارات نیز هر یک به شیوه خاص کشور خود عید فطر را جشن می‌گیرند.

شهروندان اماراتی در آخرین روزهای ماه مبارک رمضان با خرید لباس نو و تغییر برخی از لوازم منزل به استقبال عید سعید فطر می‌روند.

بر اساس یک سنت دیرینه مردم امارات عید را در کنار اعضای خانواده، دوستان و دیگر مسلمانان با شکرگزاری به درگاه خداومند سپری می‌کنند.

مسلمانان اماراتی در روز نخست عید فطر بعد از خوردن خرما و برخی شیرینی- های سنتی لباس‌های نوی خود را پوشیده و به مسجد می‌روند تا نماز عید فطر را اقامه کنند.

عید فطر در امارات عربی متحده سه روز تعطیل است و معمولا یک روز قبل از فرارسیدن عید نیز تعطیل هستند.

پس از بازگشت از نماز افراد کوچک‌تر به خانه بزرگترهای خود می‌روند تا عید را به یکدیگر تبریک بگویند.

مسلمانان اماراتی پس از یک ماه روزه و عبادت در منازل خود با شیرینی، میوه و انواع خوراکی از میهمانان خود پذیرایی می‌کنند.

برگزاری جشن‌های مختلف در منازل و مکان‌های مختلف به همراه اعضای خانواده، فامیل و دوستان و چراغانی این مکان‌ها از دیگر سنت‌های مسلمانان پس از یک ماه روزه داری است.

بازی‌های دسته جمعی، نقاشی با حنا بر روی دست و داستان‌سرایی از دیگر مراسم‌هایی است که در امارات عربی متحده در ایام عید فطر برگزار می‌شود. عید فطر در این کشور سه‌روز تعطیل است و یک روز قبل از فرارسیدن عید نیز جزو تعطیلات قرار می‌گیرد.

 

آشنایی با سنت برگزاری جشن عید سعید فطر در مصر

مسلمانان مصر یک هفته پیش از فرارسیدن عید فطر به استقبال این روز رفته و مراسم خاصی را که برگرفته از میراث گذشتگان آنهاست و با گذشت زمان نیز آن را حفظ کرده‌اند برگزار می‌کنند.

مسلمانان مصر جشن و سرور خاصی در عید سعید فطر دارند که میراث گذشتگان آنها به شمار می رود. یک هفته قبل از شروع عید سعید فطر خیابانها و کوچه های این کشور رنگ و بوی خاص عید را به خود می گیرند و بازارهای مختلف از ازدحام و شلوغی خاص عید برخوردار می شوند .

مسلمانان مصری در عید سعید فطر برای کودکان خود لباس و کفش می خرند و حتی جوانان نیز به خرید لباس نوی عید می پردازند.

شب عید فطر مصریها آوازهای خاصی که یکی از آنها " ای شب عید " است را می خوانند، این آواز که از سروده های قدیمی مصر باستان به شمار می رود ریشه در افسانه ها و اساطیر دارد.

خواندن سرودها و آوازهای گروهی در این ایام به همراه برخی از آداب و رسوم و حرکات خاص، از زمان فراعنه سرچشمه گرفته است و اینک با گذشت قرنها همچنان آن را حفظ کرده و در عید فطر برگزار می کنند.

زنان و دختران مصری یک روز قبل از فرارسیدن عید فطر شیرینی های خاص این روز را تهیه می کنند و هنگامی که به عید دیدنی می روند، آن را به دیگران و همسایگان هدیه می دهند و یا شب عید فطر به همراه گوشت، میوه، سبزی و شیرینی به خانواده های نیازمند می دهند تا آنها نیز این روز را به شادی و شعف سپری کنند.

مصریها پس از اینکه نماز عید فطر را برپا کردند و لباس نوی عید پوشیدند، بر اساس تعالیم دینی به دیدار دوستان و نزدیکان خود می روند و فرارسیدن عید فطر را به یکدیگر تبریک و تهنیت می گویند و طی این دیدار دوستان خود را برای یک وعده غذایی دعوت می کنند . سپس به دیدار اموات در قبرستان می روند و برای آنها دعا می خوانند.

شادی و شعف کودکان در این ایام بسیار زیاد است، آنها لباسهای رنگی خود را می پوشند و از صبح بسیار زود به خیابانهای محل خود در شهر یا روستا می آیند تا همراه خانواده های خود به باغها و بوستانها بیایند و یک روز عید و یا بیشتر را در این اماکن سرسبز سپری کنند. بیشتر مصریها در شهرهای ساحلی اسکندریه به تفریح می پردازند و غمهای خود را فراموش می کنند.

برگزاری مراسم عروسی در این روز بسیار شایع است. کودکان در این روز هدیه عید دریافت می کنند.

در این ایام بازیهای مختلف چون بازی با چوب و آتش بازی بسیار رایج است و همه در آن شرکت می کنند . برگزاری مسابقه و جشنواره های ورزشی از سوی جوانان در این روز به اوج خود می رسد و همه افراد سعی می کنند که این روز را به بهترین نحو سپری کنندبرگزاری مسابقات ورزشی ازجمله اسب‌دوانی از مراسم خاص عید فطر در مصر است. تعطیلات عیدفطر در مصر از روز عید تا سوم شوال ادامه دارد.

 

آشنایی با سنت برگزاری جشن عید سعید فطر در سودان

مردم در سودان نیز مانند تمام کشورهای اسلامی ابتدا به نماز عید‌فطر در مکان‌های سر باز می‌ایستند و پس از آن به دید و بازدید از بستگان و آشنایان مشغول می‌شوند.

در سودان آمادگی برای عید سعید فطر از دهه آخر ماه رمضان آغاز می‌شود و پخت شیرینی‌جات و تهیه خوراکی‌ها از چندروز پیش از رسیدن عید آغاز می‌شود. افزایش تحرک مردم در بازار برای خرید مواد خوراکی و پوشاک جدید در روزهای آخر‌ ماه رمضان کاملا مشهود است. بسیاری از مردم این بخش از آفریقا مراسم ازدواج خود را در روزهای عید سعید فطر برگزار می‌کنند و این ایام را خوش‌یمن می‌دانند.

 

آشنایی با سنت برگزاری جشن عید سعید فطر در ترکیه

عید فطر در ترکیه به‌دلیل مصرف زیاد شیرینی و آب ‌نبات در این روز، به شکر بایرامی، یعنی عید شکر معروف است.

 چند روز مانده به عید خانه‌تکانی و آماده‌کردن شیرینی‌های مخصوص عید شروع می‌شود. نماز عید با شکوه تمام و با حضور برخی سران سیاسی و دولتی ترکیه در مساجد محل در سراسر کشور برگزار می‌شود. مردم در این روز به زیارت اهل قبور می‌روند، لباس‌های نو می‌پوشند و به دید و بازدید از خویشان و آشنایان می‌پردازند.در ترکیه تعطیلات رسمی به مناسبت این عید، سه روز است.

 

آشنایی با سنت برگزاری جشن عید سعید فطر در سوریه

مردم سوریه چند روز قبل از عید با خانه تکانی به استقبال آن می‌روند. اعضای خانواده تا صبح بیدار مانده و منزل را رنگ کرده و به آن فضایی تازه می‌بخشند.

مردمان سوریه برای عید لباس نو می‌خرند و فضای بازار در این ایام بسیار دیدنی است.یکی از عادات مردم سوریه خرید انواع شیرینی قبل از رسیدن عیدفطر است تا با آن در ایام تعطیلات عید از مهمانان خود پذیرایی کنند. ازجمله شیرینی‌های سوری می‌توان به عجوه، برازق، مبرومه، بقلاوه و بلوریه اشاره کرد.براساس بخشنامه دولت سوریه همه ارگان‌ها، نهادها و مؤسسه‌های دولتی به‌مناسبت عید فطر سه روز تعطیل هستند.

 

آشنایی با سنت برگزاری جشن عید سعید فطر در لیبی

آداب ویژه عیدفطر در این کشور ریشه‌ای قدیمی دارد. طبق این سنت‌ها 10روز آخر‌ماه مبارک رمضان در این کشور به شب زنده‌داری سپری می‌شود.

پوشیدن لباس نو در روز عید فطر و دیدار از بستگان و همسایگان در این کشور نیز مرسوم است. خانواده‌های مسلمان در این روز نوعی خوراکی به نام الفطیره مهیا می‌کنند. این خوراکی از مقداری خمیر آردگندم بسیار نازک شده و طبخ شده در روغن حیوانی تهیه و با مقداری عسل همراه می‌شود.

در کنار آن برخی شیرینی‌جات دیگر همراه با قهوه عربی نیز در این عید استفاده می‌شود. عیدی دادن به‌ویژه به کودکان در این روز رایج است. برخی دیگر از خوراکی‌های مردم لیبی در ایام عید سعید فطر عبارتند از: الدبله، الغریبه، المقرود و الصویبعات.

 

آشنایی با سنت برگزاری جشن عید سعید فطر در یمن

در یمن مسلمانان به انتظار رؤیت هلال ماه در مساجد می مانند، با حلول ماه مبارک رمضان به یکدگر تبریک و تهنیت می گویند، سپس از گلدسته های مساجد، رادیو و تلویزیون صدای اذان برمی خیزد و آغاز ماه رمضان را جشن می گیرند و مردان به مساجد رفته و سرودهای دینی را که از ماهها پیش آماده کرده بودند، از طریق بلندگوهای مساجد می خوانند .

زنان در این ایام غذاهای خاص ماه رمضان را تهیه کنند و در رقابتی سالم با یکدیگر غذاهای مختلف را تهیه می کنند . بسیاری از آنها قبل از آغاز ماه مبارک رمضان به نظافت خانه ها و تمیز کردن آن می پردازند و برای اینکه مایحتاج ایام رمضان را تهیه کنند، به بازارها می روند و سعی در ایجاد جوی روحانی دارند. در بسیاری از روستاها مردم خانه های خود را با گچ و حنا که از مناطق خاصی در کوههای یمن استخراج کرده اند، رنگ می زنند و محله خود را به سبک سنتی می آرایند. سفره های رمضان در این ایام از غذاها و نوشیدنیهای زیادی برخوردار است، آنها بهترین غذا را برای افطار آماده می کنند.

مسلمانان یمن با خرما، آب یا قهوه افطار می کنند، بعد برای ادای نماز به مساجد می روند و سپس به منزل آمده و غذاها می خورند. می توان گفت سفره های افطاری جایگاه خاص و پیشرفته ای میان سفره های دیگر در کشورهای عربی دارد، عموما سفره های آنها خالی از شفوت که از نان خاص و ماست تهیه شده و از شربه که از گندم با شیر و شکر یا گوشت ساخته شده است، نیست. اما غذاهای دیگری چون کبسه، سلته، عصیده، سوسی از بهترین غذای یمنیها به شمار می رود. شیرینیهای این ایام از اهمیت به سزایی برخوردار است که طی یکسری فعالیتهای تجاری از هند به یمن آمده که معروفترین آنها بنت صحن، روائی، کنافه، عوامه، قطائف، شعوبیه، بسبوسه و حتی باقلوا است.

در روزهای ماه رمضان تقریبا خیابانها و بازارها خالی است و شبها تمام بازارها باز است و تجارت در آنها صورت می گیرد و این مسئله منجر به ازدحام شدید در بازارها و خیابانها می شود. در این زمان بسیاری از رستورانها باز هستند و میزهای خود را با انواع حلواها آراسته کرده اند و از مسلمانان پذیرایی می کنند.

زمان کار کارمندان یمنی از ساعت 10 صبح تا 15 عصر است و ساعت کارهای غیر اداری نیز از ساعت 21 تا 1 بامداد است که به نظر می رسد در این ساعات شب فعالیت بیشتر از روز است، به طوری که این ایام فرصتی برای مرخصی کارمندان به شمار می رود تا با داشتن کار کم با خانواده های خود به سفر بروند.

کودکان بی صبرانه منتظر فرا رسیدن ماه رمضان هستند تا مانند بزرگان روزه بگیرند . بسیاری از آنها در مقابل نزدیکان وانمود می کنند که روزه هستند اما مخفیانه می خورند چون توانایی روزه گرفتن ندارند تنها تظاهر به روزه داری می کنند. در این ایام شبکه های مختلف برنامه های خاصی برای کودکان اعم از مسابقات دینی، فرهنگی و علمی و سریال و فیلم نمایش می دهند.

مناسبتهای اجتماعی چون برگزاری جشن عروسی و دیگر جشنها در این ایام ممنوع است، چرا که این ماه، ماه توبه و استغفار است و جشنها زمانی برای لهو و لعب به شمار می روند. مسلمانان بیشتر وقت خود را به تلاوت قرآن و خواندن کتابهای حدیث و فقه می گذرانند، به طوری که فعالیتهای ورزشی و فرهنگی در ماه رمضان در یمن کاهش چشمگیری پیدا می کند، آنها سعی می کنند به جای هر کاری، فعالیتهای خیرخواهانه داشته باشند .

کنار گذاشتن اختلافات و بخشیدن یکدیگر از اموری است که در این ایام بسیار زیاد است، زیرا مسلمانان سعی می کنند تا روحانیت این ماه را حفظ کنند، مسلمانان یمن آرزو می کنند که ای کاش همه سال ماه رمضان بود تا مردم با برادری و الفت در کنار یکدیگر زندگی می کردند.

با وجودی که شبکه های مختلف مسلمانان را برای سحری از خواب بیدار می کند، اما وجود سحرگو پدیده ای است که با فرا رسیدن ماه رمضان دیده می شود. مسلمانان سحری را نیز با همسایه ها و نزدیکان خود می خورند، در سحری از غذاهای خاصی چون فول با آب میوه می خورند.

با پایان رسیدن ماه رمضان اندوه و حزن تمام وجود آنها را فرا می گیرد که از ماه رحمت و مغفرت خداحافظی می کنند و گاهی با خواندن شعرهایی احساس خود را ابراز می کنند. اما با فرا رسیدن عید سعید فطر آنها به استقبال این روز می روند، بهترین لباس خود را می پوشند و با شیرینی به دیدن خانواده، دوستان و نزدیکان خودمی روند و به یکدیگر به ویژه کودکان هدیه می دهند.

 

 

 

/ 5 نظر / 154 بازدید

سلام دوست عزیز.عیدتون مبارک. مطالب جالب و خواندنی شما در وب سایت پربازدید جام نیوز به آدرس زیر منتشر می گردد. http://www.jamnews.ir/NSite/Service/blog در صورت تمایل ما را در لیست پیوندها خود قرار دهید. آدرس ما: http://jamnews.ir ایمیل :jaaamblog@yahoo.com مطالب جالب و خواندنی+عکس را به منظور درج به همراه آدرس وبلاگ خود به ما ارسال کنید. باتشکر

shopmihan.com

((الله لااله الا هوالحی القیوم)) دعاهایتان را اجابت کند آنکه آسمانی را میگریاند تا گلی را بخنداند . روزگارتان بر مراد ، روزهایتان شاد شاد عید بر شما مبارک باد عضو شوید منتظر شما هستیم در سایت Shopmihan.com 50000هزار ریال عیدی و... بلاگ mosft.persianblog.ir

حمید شاملو

با سلام خدمت شما دوست محترم انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... امیدوارم موفق باشین.میگم من یک سایت آپلود عکس دارم خوش حال میشم که میزبان عکس های شما باشم www.upvision.ir من یک سایت عکس هم دارم نظرت رو در بارش بگو www.zirevan.ir

بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345443961.26