موج جدید اعتراض ها علیه اهانت به مقدسات مسلمانان

به گزارش النشره لبنان مردم عربستان در منطقه القطیف با برگزاری تظاهراتی گسترده خشم خود را از اهانتها به ساحت مقدس رسول گرامی اسلام (ص) نشان دادند و پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند. در این تظاهرات که هزاران نفر در آن مشارکت داشتند شعارهای "لبیک یا رسول الله" به گوش می‌رسید و پارچه نوشته هایی با همین مضمون در دست مردم قرار داشت. شبکه خبری "العوامیه" به نقل از شاهدان عینی در عربستان از تیراندازی نیروهای امنیتی رژیم آل‌سعود به سوی تظاهرکنندگان معترض به کاریکاتور موهن به رسول اکرم(ص) در منطقه 'العوامیه' خبر داد. مردم فلسطین نیز پس از پایان نماز جمعه در اعتراض به پخش فیلم آمریکایی و کاریکاتور موهن فرانسوی درباره پیامبراکرم(ص)، در کرانه باختری و نوار غزه دست به تظاهرات زدند. اعتراض های مردم یمن در مقابل سفارت آمریکا نیز به دنبال تیراندازی کماندوهای ویژه آمریکایی به خاک وخون کشیده شد.

 

ادامه اعتراضات در لبنان، مصر، پاکستان سریلانکا و افغانستان

همچنین به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز عربی، هزاران تن از مردم مسلمان لبنان با برگزاری تظاهراتی در جنوب این کشور که به درخواست حزب‌ا... لبنان انجام می‌شود، خشم و نفرت خود را از پخش فیلم و تصاویر موهن به پیامبر(ص) در رسانه‌های غربی اعلام کردند. مردم مسلمان لبنان با برگزاری تظاهرات در شهرهای بعلبک، صور و دیگر شهرهای عمدتاً شیعه نشین جنوب این کشور بر همبستگی و دفاع از مقدسات اسلامی تاکید کردند. در کشورهای دیگر دنیا نیز تظاهرات مشابهی برگزار شد و در پاکستان مردم با برگزاری تظاهرات گسترده‌ای در اسلام آباد توهین به مقدسات اسلامی را محکوم کردند. در این تظاهرات که در مقابل سفارتخانه‌های آمریکا و فرانسه برگزار شد، با دخالت نیروهای امنیتی پاکستان تظاهرات به خشونت کشیده شد که در این جریان دو پاکستانی کشته شدند. معترضان به فیلم توهین آمیز علیه پیامبر اسلام در دیگر شهرهای پاکستان نیز دست به تظاهرات زدند و این تظاهرات در برخی نقاط به خشونت کشیده شد. شینهوا نوشت دولت پاکستان، دیروز ضمن اعتراض به فیلم موهن آمریکایی، 'ریچارد هوگلند' کاردار سفارت واشنگتن در اسلام‌آباد را به وزارت خارجه پاکستان احضار کرد. در افغانستان نیز صدها افغان با برگزاری تظاهراتی شعارهای مرگ بر فرانسه و مرگ بر آمریکا سر دادند. صدها تن از مسلمانان سریلانکایی، نیز دیروز پس از شرکت در نماز جمعه در شهر کلمبو، پایتخت این کشور، با برگزاری تظاهرات در خیابان‌ها به هتک حرمت پیامبر اکرم(ص) در آمریکا و فرانسه اعتراض کردند.

 

تعطیلی سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های کشورهای غربی

پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، نیز نوشت برخی کشورهای عربی و اسلامی دیروز تدابیر شدید امنیتی را در اطراف سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های کشورهای غربی به اجرا گذاشته‌اند و در کشورهایی همانند تونس برگزاری هرگونه تظاهرات ممنوع اعلام شده است. پرس تی وی از تجمع تظاهرکنندگان مصری معترض به اهانت مجله فرانسوی 'شارلی هبدو' در چاپ کاریکاتور ضد پیامبر اسلام(ص)، در مقابل سفارت فرانسه در قاهره خبر داد. هشام قندیل، نخست وزیر مصر نیز با صدور بیانیه‌ای با محکوم کردن انتشار تصاویر موهن به ساحت پیامبر(ص) در یک مجله فرانسوی اعلام کرد که دولت با هرگونه حمله به کنسولگری و یا سفارت خانه کشورهای غربی مقابله خواهد کرد. وی در این بیانیه تاکید کرد که مسئولیت حمایت از اماکن دیپلماتیک به عهده دولت است و دولت نیز در حمایت از اماکن دیپلماتیک کوتاهی نخواهد کرد و با حمله کنندگان به شدت برخورد می‌کند. به گزارش شینهوا، سفارت فرانسه در شهر قاهره اعلام کرد که به منظور جلوگیری از درگیری به دنبال انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز به ساحت پیامبر اکرم(ص) از سوی یک نشریه فرانسوی تدابیر امنیتی بیشتری را به کار گرفته است. وزارت امورخارجه آمریکا نیز از اتباع خود خواسته تا از سفرهای غیر ضروری به پاکستان پرهیز کنند. واشنگتن همچنین سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های خود را در اندونزی برای روز جمعه تعطیل کرد. فرانسه نیز سفارتخانه‌‌ها و کنسولگری‌ها و مراکز فرهنگی خود را در بیست کشور جهان برای روز جمعه تعطیل کرد.

 

دبیرکل سازمان ملل: سازنده فیلم ضداسلامی از آزادی بیان سوء استفاده کرده است

در همین حال به نوشته رویترز، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد طی یک کنفرانس خبری در مقر این سازمان در شهر نیویورک گفت، تحقق آزادی‌های بیان باید تضمین شده و مورد حمایت قرار گیرد اما این مساله باید در راستای عدالت همگانی و اهداف مشترک باشد. وی افزود: زمانی که برخی افراد از این آزادی بیان به منظور تحریک و یا تحقیر ارزش‌ها و اعتقادات دیگران استفاده می‌کنند، نباید از آنها حمایت شود. دبیرکل سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: موضع من این است که آزادی بیان در حالی که یک حق و مزیت بنیادین است نباید توسط چنین افرادی و از طریق چنین اقدامات شرم‌آور و فضاحت‌باری مورد سوء‌استفاده قرار گیرد. اکمل الدین احسان اوغلو، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز با صدور بیانیه‌ای خواستار اتخاذ موضعی واحد از سوی کشورهای اسلامی و جامعه جهانی برای مقابله با توهین به مقدسات شد. وی با محکوم کردن پخش تصاویر موهن در یک مجله فرانسوی علیه پیامبر (ص) گفت: این گونه اقدامات باعث خشم جهانی مسلمانان خواهد شد و پیامدهای ناگواری به دنبال خواهد داشت. وی این اقدامات را نقشه‌ای هماهنگ برای توهین به اسلام خواند و هدف از آن را خدشه دار کردن چهره اسلام دانست.همچنین سیندی لی گارسیا، یکی از هنرپیشه‌های فیلم توهین‌آمیز به ساحت پیامبر اکرم(ص) از دادگاهی در ایالت کالیفرنیای آمریکا خواسته دستور بدهد این فیلم از پایگاه اینترنتی یوتیوب حذف شود. گارسیا گفت، به او و دیگر بازیگران گفته شده بود در یک فیلم درباره مصر قدیم بازی می‌کنند اما بعدا بدون اطلاع آنها حرف‌های توهین‌آمیز به پیامبر اسلام جایگزین صدایشان شده است. به گفته وی، در متن اصلی که به آنها ارائه شده هیچ‌گونه اشاره‌ای به پیامبر اسلام وجود نداشته است. به گزارش بی.بی.سی، بسیلی نقولا بسیلی، تهیه کننده مصری این فیلم در حال حاضر در مکانی نامعلوم به سر می‌برد.

 

برگرفته از سایت خبری خراسان نیوز

/ 0 نظر / 31 بازدید